For the best site experience,
please share your location with us
  • Cannabis News

CannaSaver Blog

How Much Does a Joint Cost?

Posted by CANNASaver on Wednesday, 24 November 2021 in Canna Blog

I’ve got yet another scenario for you today. 

Ready? 

So, as you're driving home from work, you think to yourself, I want a dispensary treat. You’re thinking about rolling up a joint or two when you get home. 

As you start to think about the rolling process, you decide you want to be lazy. 

After all, you worked all day. You don’t want to add work to smoking too. 

So, you decide you’ll grab a joint or two instead, but how much do joints cost? 

How much weed goes in a joint?

Never worry, as always, we will be your guide on joints and what joints cost near you.

What is a Joint?

As Cheech once said, “That’s not a joint, that’s a quarter pounder!”.  

Joints are as iconic for cannabis culture as Neil Armstrong walking on the moon. 

Whoa, man!

Joints (pre-roll, spliff, doobie, fatty, etc.) are delightful portable little cannabis utensils that allow you to have a smoke sesh at your convenience. 

Joints are made up of ground-up marijuana buds, rolled thinly with special rolling papers

When provided by a dispensary, oftentimes joints will come with a filter which is also known as a crutch. This keeps the joint stable and keeps your lips/fingers from getting burnt. 

But are they worth it? 

Our opinion: YES.

How Much Weed Is In a Joint?

An average joint has between .32 grams to a full 1 gram depending on how they were rolled. 

If someone rolls a joint by hand, this can vary widely. 

If your joint was rolled by a dispensary, likely it's either a half gram (.5) or 1 gram in weight. Though some specialty joints do exist, products vary. 

Why Smoke a Joint?

There are plenty of reasons to choose to smoke a joint compared to other weed products that are out there. 

Here are a few reasons:

A Full Flavor Experience

Joints allow you to taste and feel your flower’s terpenes

This not only busts your overall high but can taste great while doing so. 

Rolling papers are known to be non-toxic and some are even made from rice.

Portability

Joints are a discreet and easy-to-transport kind of marijuana product. 

They allow you to carry nothing else but a lighter. Just throw the crutch away when you're finished!

Socialization

The absolute best way to enjoy marijuana is with some people. 

Rounds of joints are good for opening up all kinds of wacky conversations with people you’d maybe not have talked to. 

If you pull out a joint at a gathering, you’re sure to meet someone.

So, How Much Does a Joint Cost?

Joints are going to vary based on weight, size, and whether those joints have special ingredients (moon rocks, kief, hash, etc.).

In Colorado, joints cost between $5-$10 dollars based on the tier of the shelf the flower came from. For a full gram joint, prices get between $10-$18 dollars once again depending on the sales tier.

Joints, along with all the marijuana products in Colorado, do have a state tax attached so just bring a couple of dollars extra. 

For pre-rolls, this doesn’t make it cost too much higher.

Hope this helps you with everything joint-related.

Now you know how much a joint should cost in Colorado. 

Stay informed on the best deals on joints in Denver by checking in with Cannasaver daily.

Continue Reading

Deals Near You

$17.40 / KAVIAR JOINTS (1.5 Gram)
$17.40 / KAVIAR JOINTS (1.5 Gram)
Denver - Recreational
20% off your entire purchase
20% off your entire purchase
Chandler - Rec & Med
Top Shelf 1/8th for $25 All Strains
Top Shelf 1/8th for $25 All Strains
Commerce City - Recreational
Buy a gram or 2 710 pods get an 8th for $20
Buy a gram or 2 710 pods get an 8th for $20
Commerce City - Recreational
2 OZ $160 OTD Up to 35% THC
2 OZ $160 OTD Up to 35% THC
Colorado Springs - Medical
710Labs Rosin Pods T1$43 T2$35 T3$28 OTD
710Labs Rosin Pods T1$43 T2$35 T3$28 OTD
Commerce City - Recreational
Disposable 1/2g Vape Pen $55
Disposable 1/2g Vape Pen $55
Bonita Springs - Medical
Tuesday -  $18 Distillate Syringe
Tuesday - $18 Distillate Syringe
Denver - Recreational
$99 14er Pre-packed Popcorn Oz
$99 14er Pre-packed Popcorn Oz
Denver - Recreational
3.5g  Vireo Ground Flower  $40
3.5g Vireo Ground Flower $40
Brooklyn - Medical

Archive