• Canna Blog

CannaSaver Blog

Sizes and Prices of Weed

Posted by CANNASaver on Tuesday, 20 April 2021 in Canna Blog

Been a while since you’ve bought any bud? Maybe you’re new to the marijuana world or maybe you’ve been smoking straight concentrates for a while.

Either way, it’s helpful to know exactly what you’re looking for when you head to the dispensary. 

There’s a lot more math involved with buying marijuana than there is with other products. You know exactly how many beers are in a six-pack or eggs are in a carton. You should also know exactly how much weed you’re getting when you purchase. 

bag of weed

Traditionally, weed is measured in terms of ounces.

The most common weights you can purchase weed at are:

·         Gram

·         ⅛ (eighth)

·         ¼ (quarter ounce)

·         ½ (half-ounce)

·         Full ounce

Obviously, how long each will last is completely dependent on how often you smoke. If you don’t smoke very much, it doesn’t make much sense to buy an ounce – regardless of it being a better deal per gram.

Buying in bulk is generally always going to get you the best deal – but it doesn’t matter if the weed goes to waste. Marijuana can even go bad if left unused and stored incorrectly for too long.

While it’s firstly most important to know your smoking habits before purchasing flower, it’s also important to have some general knowledge of the sizes and prices of weed.

Gram – 1g

A gram is generally the smallest amount of flower you can buy. Remember dime bags? Depending on where you’re from and how expensive weed was there, a gram of marijuana typically cost $10. That obviously varied with quality – but the general rule of thumb was that $10 bought you a gram.

 The price has stayed relatively the same since, but it does vary from dispensary to dispensary and strain to strain. Typically you’ll be paying between $6-$20 for a gram – the better quality the flower the higher the price.

A gram will usually pack about a joint or two, depending on how fat you roll them. A dispensary typically offers gram or half-gram pre-rolls – so a gram gets you roughly that.

This is going to be where you’re paying the most for your weed. It is cheap, but from a price-per-gram perspective, it’s the most expensive. It’s not until you start buying in bulk that this becomes apparent.

⅛ Eighth – 3.5g

An eighth is going to be where you see that buying in bulk can save you money. Typically an eighth can cost anywhere from $25-$60, but that can vary based on quality of the bud. Some dispensaries will even sell four-gram eighths to promote purchasing bulkier amounts.

 When comparing a gram vs. an eighth, it will almost always be cheaper to buy an eighth than three and a half individual grams

Typically an eighth will give you about four to seven joints worth of weed – again, dependent completely on how much you pack. Bowl packs depend specifically on size of the bowl and how full you pack those as well. 

An eighth is good for those who smoke a little bit more than occasionally, but still not too often. How long it lasts depends entirely on you – but it’s safe to say that if you smoke more often, then bigger quantities are for you. 

price of weed

¼ Quarter – 7g

A quarter-ounce is for people who smoke more often. At seven grams, it’s double the size of an eighth, but not double the price. It’s cheaper to buy one quarter than two separate eighths.  

Typically you’ll get about twelve to sixteen joints out of a quarter – dependent on you again. A quarter is usually going to run you somewhere between $40-$80 but can be cheaper or more expensive depending on the quality of the bud.

A quarter is good for frequent smokers, as it lasts twice as long as an eighth and has a good price point. It’s a good point between a small purchase and a larger, bulkier purchase.

½ Half-Ounce – 14g

Also known as half a zip, a half-ounce is a more serious purchase than the others. This is for a pretty serious smoker. Weighing in at fourteen grams, a half-ounce is for those who don’t want to be running out any time soon.

You’ll get – obviously – double the amount of weed you get from a quarter. So, think somewhere around two dozen joints in a half-ounce. It’ll cost you a bit more money, but this is really where buying in bulk saves in the long run.

Generally, a half-ounce will cost somewhere between $100-$120, much cheaper than buying two quarters or four eighths. Obviously, prices can get much higher or lower depending on quality.

ounce of weed

Full Ounce – 28g

In most legal states, this is the largest amount of weed you can buy at any one time. An ounce is for the serious smoker, who doesn’t miss a day and doesn’t like being low.

For a general idea on size, it’s the legal limit a person can own in Colorado. This is because of the amount – an ounce is large enough that any bigger and people will think you have intent to distribute.

An ounce is a full 28 grams – should give you somewhere near 100 joints. Depends entirely on the quality of the weed, but the price range is generally somewhere between $150-$220. Look for prices even higher than that when dealing with high-quality stuff.

Quarter-Pound – 112g

The quarter-pound is a pretty rare size of marijuana. Four times the amount of an ounce, it’s still illegal to have this much weed on your person in Colorado.

 It’s hard to find anywhere to pick up a quarter-pound – but if you do, it’s going to be expensive. A quarter-pound is going to cost you somewhere around $800, but can easily be more or less depending on where you’re getting it from.

This amount of for a very serious smoker – and even then, it will take a while to go through.

Now that we’ve taken care of sizes and you know what you’re looking for, head into the dispensary and buy the perfect size for you. Check out our homepage first to make sure you’re not missing out on any killer deals. 

Countinue Reading
CannaSaver Blog

How Much is a Gram of Weed?

Posted by CANNASaver on Thursday, 13 May 2021 in Canna Blog

How do you know if you’re paying the right price for weed? The price of a gram will vary depending on what type of cannabis product you're purchasing and from where you’re purchasing from.

Typically, a gram of flower will cost less than a gram of concentrates. This is because concentrates are harder to produce and are typically more potent than flower-based cannabis products.

Prices for a gram of cannabis will also vary on your location and the status of the market. However, there is a standard price range for different types of products.

gram of weed

Here they are below:

Bud

A gram of cannabis flower will cost around $10-$20 depending on the quality and strain, newer and more rare strains are typically more expensive.

A gram is usually the smallest measure of cannabis flower available to purchase and is also the most widely available.

Check out our flower deals here.

Pre Roll-joints

Pre-roll joints are great for those in a hurry or for those who don’t have the best joint-rolling skills.

A pre-roll joint will usually cost $5-$25 depending on the strain and quality of the cannabis used.

A typical pre-roll joint will usually contain a half-gram of weed, meaning a gram of pre-rolls can cost around $10-$50.

Check out our pre-roll deals here.

Moonrocks

Moon rocks are nugs of cannabis flower, dipped in concentrates like distillate, oil, wax, or shatter, then rolled in kief.

They are also referred to as ‘kaviar.’

They are high in THC levels (over 50%) and are extremely potent.

You can expect moon rocks to cost more than an equal amount of flower because of their additional ingredients and potency. They usually start at $35 a gram.

Check out our deals on Moonrocks here.

gram of distillate

Distillate

Distillate is a cannabis extract that is stripped of all materials and compounds except for one specific cannabinoid.

The most common forms of distillate come in the form of THC oil and CBD oil and are the base ingredient of most edibles and cartridges.

Distillates will usually start at $35-$60 per gram.

The prices for distillates are much higher than flower products because of their more complicated production process.

Check out our deals on distillate products here.

Wax/ Shatter

Shatter is a translucent concentrate that is produced using butane. Wax is also a BHO concentrate but has the same consistency and thickness as wax, hence the name.

A gram of wax and shatter usually starts at $20-$55 per gram.

Check out our wax and shatter deals.

gram of live resin

Live Resin

A gram of live resin will run you about $35-$80 a gram. Some higher-end resins can even cost up to $100 per gram.

Live resin is more expensive than other types of concentrates because of its potency and complicated production process.

Deals on Live Resin here.

Save with Cannasaver!

Although the prices stated above are nationwide averages, we at Cannasaver have some mind-blowing deals that’ll never have you second-guess how much you’re paying.

Cannasaver teams up with the best dispensaries to help you save tons of cash.

Don’t forget to check out our deals section daily, we put out new deals every day!

You’ll never have to worry about paying too much for your weed again!
 

Countinue Reading
CannaSaver Blog

How Much Should You Pay For Weed?

Posted by CANNASaver on Friday, 04 June 2021 in Canna Blog

Once you’ve spent some time deciding what flower strain you’ll be bringing home, you are ready to check out. As you begin to check out you ponder the question: how much should you be paying for weed?

Legalized Mary Jane is weaving and winding its way around the nation. Recreational marijuana has become much more accessible than ever before in recent years thanks to changes in the legislature regarding marijuana as a Schedule I drug.

Many dispensaries are either opening or plan to open all across the United States in the next few years. 

how much should you pay for weed

How Much Should You Pay For Weed?

When it comes to the business of marijuana, Colorado has been one of the leading states in marijuana reform for many years now.

Over the years, the price per pound of marijuana has continued to decrease in the state.

The cost of weed is lower in Colorado than in most other states. Be thankful!

In honor of summer coming around, I’d like to be your pricing guide to do my absolute best to break down what affects the price market of marijuana and show you how much you should be paying for weed in Colorado. 

So, What Determines Weed Price?

Much like in other businesses outside the industry, many factors drive the price of the product (marijuana).

Location, Location, Location

Things such as being a big city vs a small town can drive marijuana prices drastically. 

Popular places like Las Vegas or Los Angeles have higher prices on weed due to how popular those destinations are.

The kind of cities where the demand and supply are high enough to “justify” higher prices. 

As opposed to Colorado where marijuana is grown in larger amounts.

In the Denver area, there are so many dispensaries that the cluster alone dictates pricing. Often seeing many more deals than other states due to supply being higher.

Higher quality cannabis can be found at lower prices because high-quality weed can be found almost everywhere in the state. You can find many more eager dispensaries giving discounts due to a high production supply. These are found more often in the states that have had legalization longer.

shopping for weed

Quality of the Buds

The quality of individual strains as they are rolled off production also helps in determining what will impact the price you will pay for it.

Cannabinoids found in different strains determine quality.

Strains of marijuana with higher CBD and/or THC typically raise prices on those strains.

Taxes

Much like with cigarettes or alcohol, taxes tend to bring what can be lower marijuana prices to much higher prices in a snap.

Often dispensary prices do not reflect this. Depending on where exactly you live, the price of your marijuana can range with the individual tax percentage each township puts in action.

In the state of Colorado, sales/retail tax for medical marijuana is 2.9% and 10% for recreational marijuana.

Time of Year

Harvesting times on different strains of cannabis play a big part in determining a city’s marijuana prices.

Think of marijuana as a crop, the season absolutely dictates when the plant flowers as well as when the plant needs to be harvested.

The conflict of this happening like a crop between so many dispensaries, each one with their individual grows will be harvesting their buds around the same time as well as trying to sell their batches at the same time.

This would result in the absolute ideal time to be a buyer.

Low, low prices.

price of weed

So Now, The Weed Price Breakdown

Everything in the marijuana world is measured in grams.

The gram is the base weighing measurement for marijuana.

Due to variations in strains, the visual size of one gram can change from bud to bud. As to the prices below, each weight is based on the average price per weight in Colorado.

I’m going to break down the prices of each separate marijuana weight, and help you to determine how much you can roughly expect to pay for the particular weight.

A pre-rolled joint?

The price of a pre-rolled joint depends on the quantity and quality of the bud which fills the joint.

Roughly, you can expect a joint to cost between $7-$15 with fancy-style joints going up in price much higher.

For a Gram?

A gram of marijuana is most likely the smallest quantity you can purchase at a dispensary.

The reason most people buy marijuana this way is to typically test a strain before making a bigger purchase.

A consumer can expect to pay between $5-$18 for a gram. 

For An Eighth?

An eighth is exactly 3.5 grams or 1/8th of an ounce and the amount typically ranges in price from $25-$55 in Colorado.

If you buy an eighth for less than $25, minus discounts and such, you should start considering the quality or potency of any given flower.

For a Quarter?

A quarter weighs 7 grams or ¼ of an ounce.

Quarters typically range from $50 to $80 with premium quality quarters exceeding $120 in some areas of Colorado.

Small price discounts can occasionally be a factor in pricing quarters much like buying from a bulk store. Though, this is not always guaranteed.

For a Half Ounce?

A half-ounce is exactly 14 grams of marijuana or you guessed it, one half of an ounce.

The price typically costs between $90 and $160 in most dispensaries in Colorado.

At this amount, bulk prices are really getting much cheaper.

They can range anywhere from $75 to $180, but more likely will be closer to $120.

This is a typical amount of marijuana a heavy smoker/someone with high tolerances will typically buy.

For An Ounce?

An ounce (also known as an O or zip) of marijuana weighs 28 grams or exactly one ounce.

An ounce can roll up to 80-100 joints.

This amount is the legal amount of marijuana one may possess at one time in Colorado.

An ounce of cannabis normally costs between $100 and as high as $300.

Deals on Pre-rolls in Denver

Current deals on PRE-ROLLS include:

Deals on Eighths in Denver

Current deals on EIGHTHS include:

Deals on Quarters in Denver

Current deals on QUARTERS include:

Deals on Ounces in Denver

Current deals on OUNCES include:

Countinue Reading

Deals Near You

2 grams of Wax or Shatter for $25
2 grams of Wax or Shatter for $25
Colorado Springs - Medical
$35/g Rick Simpson Oil
$35/g Rick Simpson Oil
Denver - Medical
$11.91 / CURED SUGAR WAX 1gram
$11.91 / CURED SUGAR WAX 1gram
Denver - Recreational
Moon Rock's $19.86 Per Gram
Moon Rock's $19.86 Per Gram
Denver - Recreational
$79 FIRE Rec Oz - All Strains.
$79 FIRE Rec Oz - All Strains.
Denver - Recreational
OZ of Exotic Flower $140
OZ of Exotic Flower $140
Colorado Springs - Medical
$99 Ounces
$99 Ounces
Denver - Recreational
14er Rosin $48 OTD!!!
14er Rosin $48 OTD!!!
Commerce City - Recreational
$79 Ounce Deal!
$79 Ounce Deal!
Denver - Recreational

Archive